Szkolenia dla liderów to zawsze ogromne wyzwanie dla działów HR i osób, których zadaniem jest znaleźć właściwe szkolenie dla tak wymagającej grupy. W obszarze szkoleń managerskich możemy wyróżnić szkolenia dla top liderów, szkolenia „first time manager” czyli dla początkujących kierowników zespołów oraz dla managerów wyższego szczebla. Każda z tych grup ma swoje wymagania, potrzeby i oczekiwania. W Game Changers Academy, szkolenia dla liderów oparte są o 3 filary, które według naszych klientów i ekspertów, sprawiają, że uczestnicy oceniają je jako efektywne szkolenie managerskie – doświadczenie, inspiracja oraz warsztaty.
Game Changers Academy wspiera liderów i ich zespoły w skutecznej transformacji i przeprowadzaniu zmian w organizacji. Jak wiadomo, bez względu na rodzaj zmian zazwyczaj dotykają one wszystkich szczebli w organizacji. Nasze myślenie o szkoleniach dla managerów i liderów u podstaw ma interaktywność, doświadczanie oraz inspirację. Te trzy elementy składają się w całość, którą nazywamy doświadczeniami rozwojowymi dla liderów zmian. Dzięki temu każdy uczestnik kończy spotkania nie tylko z konkretnym narzędziem, które może stosować w codziennej pracy, ale również bogatszy o refleksje i autorefleksje wynikające z własnej aktywności w czasie warsztatów.
W ramach oferty GCA skierowanej do kadry zarządzającej, wyróżniamy 3 produkty, które adresują różne potrzeby managerskie – w zależności od kontekstu, wielkości organizacji i wyzwania biznesowego z jakim w danym czasie mierzy się firma i top management.
Liderzy kluczowi w przeprowadzeniu transformacji
Jak wybrać odpowiednie działania dla zarządzających firmą? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma być efekt planowanych działań rozwojowych. Czy chcemy wzmocnić lidera, który ma za zadanie przeprowadzenie transformacji i któremu chcemy stworzyć warunki do zbudowania koalicji (ambasadorów) planowanych zmian w organizacji? Czy celem jest zbudowanie zespołu osób, z różnych miejsc z firmy, czasami niewspółpracujących ze sobą na co dzień, którego zadaniem będzie uwspólniony sposób działania na rzecz zmian w organizacji? A może najważniejsze w tym momencie jest wsparcie i inspiracja dla zarządu czy zespołu zarządzającego, aby w nowy sposób pomyśleć o strategii i jej wdrożeniu? Na wszystkie te potrzeby przygotowaliśmy w Game Changers Academy repertuar rozwiązań, które dobieramy adekwatnie do potrzeb i wyzwań organizacji.
Wierzymy, że skuteczny lider zmian to ten, który ma za sobą cały zespół osób rozumiejących samą zmianę, jej cel oraz sposób, w jaki ma być wprowadzona. Lider otoczony ludźmi z podobnym doświadczeniem a przynajmniej używającymi podobnego języka zmiany. Jak mówił podczas jednego ze spotkań Game Changers Academy profesor SGH Piotr Płoszajski „W procesie zmiany, nie ma nic ważniejszego, na początku, żeby ludzie porozumiewali się tym samym językiem. Jeżeli szkolimy ich osobno, to muszą potem uczyć tego języka, co jest znacznie trudniejsze. Natomiast jeśli bierzemy grupę, to oni ten etap mają za sobą – mogą tylko się skupić na tym, by wprowadzać zamiany” (odtwórz nagranie prof. Piotra Płoszjaskiego „Jak wdrażać zmiany w organizacji”). Gdy do takiego myślenia o przywództwie dodamy doświadczenie, wspólne działanie, wymianę doświadczeń z liderami z innych organizacji oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi, którzy wprowadzili w swoich organizacjach działania nieszablonowe, z sukcesem choć czasem ponosząc szereg porażek po drodze, otrzymujemy kompleksowe rozwiązanie, otwierające na nowe podejście, dające odwagę i zapał do działania oraz wdrażania nieszablonowych pomysłów. Warto wspomnieć o zestawie konkretnych narzędzi przydatnych do pracy, które gwarantujemy po każdym spotkaniu Game Changers Academy. Tak właśnie zaprojektowaliśmy i zrealizowaliśmy już trzy edycje Game Changers Academy Master of Business Change. Łącząc liderów z różnych organizacji we wspólnych aktywnościach, umożliwiając wymianę doświadczeń i wzajemną inspirację. Liderzy na spotkania w ramach rocznego programu przychodzą z zaproszonymi przez siebie partnerami z firmy, poznając ich lepiej i budując wspomnianą koalicję. Poruszamy zagadnienia z trzech obszarów – samoświadomości, budowania zespołu i myślenia strategicznego. Pozwalając na spojrzenie na organizację systemowo dbamy o kompleksowość programu oraz całościowe podejście do skutecznego przywództwa, w duchu humanistycznym, z dużą uwagą na człowieka.
Najważniejsze to odpowiedzieć na realną potrzebę firmy. Zatem – może priorytetem w tym momencie nie jest otwarcie się na rozwiązania z zewnątrz, wymiana doświadczeń poza organizacją, a właśnie zbudowanie zespołu wewnątrz organizacji. Zespołu cross działowego, połączenie i wspólne doświadczenie ludzi (niekoniecznie) zajmujących najwyższe stanowiska, a tych charyzmatycznych i wpływających na otoczenie, którzy pociągają za sobą innych, potrafią angażować w działanie całe grupy, mają niestandardowe pomysły albo swoje, warte upowszechnienia, sposoby na osiąganie celów. Jeśli tak, to najlepszym rozwiązaniem jest wewnętrzna, dostosowana i zindywidualizowana Akademia. Z naszego punktu widzenia tematy związane ze skutecznym zarządzaniem zmianą, można podzielić m.in. na takie 3 obszary – strategia i rynek, przewodzenie innym i mistrzostwo osobiste. Zawsze jesteśmy gotowi rozmawiać o tym, czego potrzebuje Twoja organizacja – doskonalenia i inspiracji w jednym z tych obszarów, a może zastrzyku nowej energii i pomysłów z każdej sfery po trochu. Takie jest Game Changers Academy Essentials. Jak przystało na podejście game changerskie, nie mamy jednego rozwiązania dobrego dla każdego, szykujemy i proponujemy działanie najtrafniej pasujące do postawionego zagadnienia.
Fundamentem zmiany jest góra
Są takie sytuacje, należy zająć się wsparciem zarządu w poradzeniu sobie z wyzwaniami, jakie stoją przed organizacją. Kadra zarządzająca, a szczególnie członkowie zarządu, to często osoby, którym najbardziej brakuje czasu, szczególnie tego w gronie współzarządzających, spędzonego w oderwaniu od bieżących wyzwań a przeznaczonego na strategiczne planowanie i tworzenie wizji przyszłości, też tej znacznie odleglejszej. Cennego czasu na wspólne zastanowienie się, jakie są oczekiwania od siebie wzajemnie, na budowanie zespołu zarządzającego, ze wspólnymi i nazwanymi celami, z jasnością, jacy jesteśmy i czego chcemy – jako jednostki i jako zespół. W takim przypadku polecamy krótkie energetyczne spotkania składające się z trzech filarów – dawki wiedzy, dawki wspólnej aktywności podczas gry oraz warsztatów. To wszystko można zmieścić w 4 godziny, nie zabierając najważniejszym osobom w firmie całego dnia, a jednocześnie osiągnąć założone cele. Polecamy GCA Power Shoty, esencjonalną mieszankę wiedzy, wspólnego doświadczania, inspiracji i warsztatów, co charakteryzuje wszystkie działania Game Changers Academy. Możemy wspólnie pochylić się zarówno nad planowaniem komunikowania wizji i strategii, jak i nad budowaniem silnego i jednomyślnego zespołu zarządzającego, czy też popracować nad maksymalizacją szansy na udaną współpracę, dostrzegając i dookreślając wspólny cel i działając skutecznie zarządzając konfliktami.
Online też działa – jakie szkolenia managerskie są skuteczne zdalnie?
Czy to wszystko tak barwnie opisane można zrealizować w wersji online? Czy można zastąpić 8 godzin w sali szkoleniowej spotkaniami przed ekranem komputera? Uważamy, że najtrudniejsze jest znalezienie ekwiwalentu przerw kawowych, ale i to da się zrobić. Oczywiście mózg człowieka działa zupełnie inaczej podczas interakcji z drugim człowiekiem a inaczej w sytuacji interakcji za pośrednictwem ekranu komputera. Z tego powodu uważamy, że spotkania powinny trwać maksymalnie 4 – 5 godzin i, jeśli nie są to Power Shoty, powinny być zaplanowane na dwa dni. Wówczas pozwala nam to zachować skupienie uczestników i świeżość myślenia. Spotkania muszą być zaplanowane z ogromną dokładnością, z zachowaniem marginesu na niezaopiekowaną w świecie online potrzebę rozmowy. W nowej rzeczywistości załatwiamy wiele spraw szybciej i skuteczniej, niestety pozbawiając się wspólnego czasu na swobodną wymianę myśli. W Game Changers Academy staramy się o to dbać moderując rozmowy również w mniejszych grupach tak, żeby każdy mógł się zaangażować i włączyć, żeby każdy mógł się wypowiedzieć i skupić na opiniach innych. Zdecydowanie wspólne granie zawsze dostarcza wiele emocji i przeżyć, co również pomaga utrzymać zaangażowanie w warsztaty online. Z naszego intensywnego doświadczenia wynika, że bardzo ciekawe i włączające, zapraszające do uwagi są też rozmowy z gośćmi. Online im wręcz służy, pozwala na więcej odwagi, daje szansę zajrzeć do gości do domu, co natychmiast skraca dystans. A przerwy kawowe? Staramy się zawsze być wcześniej, włączyć muzykę czekając na uczestników i dopytać, czy wszyscy mają coś ciepłego do picia na czas spotkania. W Master of Business Change dbamy o możliwości spotkań nieco mniej formalnych (oczywiście również online), pozwalających lepiej się poznać i nawiązać bliższy kontakt.
Odnosząc się do postawionego w tytule pytania czy możliwe są szkolenia managerskie online, nasza odpowiedź brzmi oczywiście, że tak! Przyjmują inną formę, ale wiemy, że dawka inspiracji, interakcji, gry, pracy w grupach pod okiem profesjonalistów i ekspertów dają świetne efekty pomimo pośrednictwa komputera. Nasze realizacje z ostatnich miesięcy pokazały również jak ważna jest możliwość swobodnych rozmów, osadzonych we właściwym kontekście. Jeśli nadal zastanawiasz się jak sprawić by zaangażować liderów z Twojej organizacji do działania, odezwij się do nas, porozmawiaj z nami, z naszymi klientami i przekonaj się jakie metody pozwalają nam realizować skuteczne szkolenia managerskie.
Ewa Fabisiewicz,
Koordynatorka Realizacji
Game Changers Academy
e.fabisiewicz@gamechangersacademy.eu
kontakt@gamechangersacademy.eu