Trening LIDER W ZMIANIE
Zaawansowane szkolenie dla liderów, którzy mierzą się z wyzwaniami transformacyjnymi. Oparte na nagradzanej symulacji, umożliwia bezpieczne testowanie strategii, zarządzanie oporem i rozwój kompetencji przywódczych. Dzięki współpracy z Pracownią Gier Szkoleniowych wykorzystujemy w tym programie narzędzia, które pozwalają ćwiczyć podejmowanie decyzji i przywództwo w warunkach niepewności – bez nudnych flipchartów i PowerPointa.
Zapraszamy na unikalny trening zbudowany wokół biznesowych symulacji, którego sercem jest nagradzana gra szkoleniowa Autokorekta, gdzie uczestnicy DOŚWIADCZAJĄ, a nie tylko dowiadują się o emocjach towarzyszących zmianie.
2-dniowy trening LIDER W ZMIANIE, składa się z 3 modułów. Pozwoli on na doświadczenie przez uczestników sytuacji zmiany, przy ciągłej konieczności realizacji celów zespołowych. Jednocześnie uczestnicy będą mieli okazję przepracować sposoby na radzenie sobie ze zmianą w 3 obszarach:
- osobistym,
- zarządzania zespołem w zmianie,
- zmiany na poziomie organizacyjnym.
Po ukończeniu treningu liderzy:
- wiedzą, jak rozpoznawać etapy zmiany
- wiedzą, jak zarządzać emocjami w czasie transformacji
- rozumieją wagę roli lidera w zarządzaniu zmianą
- rozumieją dynamikę zespołu i organizacji w trakcie zmiany
- potrafią projektować skuteczne strategii komunikacji na poszczególnych etapach zmiany.
Trening składa się z 3 modułów realizowanych w ciągu 2 dni:

10 PRZEKŁADNI:
Uczestnicy na początku treningu definiują wyzwanie, nad którym będą pracować podczas treningu. Wyzwanie dotyczy zmiany, przez którą obecnie przechodzi zespół uczestnika, lub zmiany, do której lider się przygotowuje. Przechodząc przez program treningu uczestnik przekłada jego poszczególne elementy na swoją rzeczywistość, definiując kluczowe pytania, jakie powinien sobie zadać, znajdując rozwiązania, planując działania i wypróbowując różne narzędzia.
Co to są przekładnie?
Te momenty przekładania rzeczywistości treningowej na rzeczywistość uczestników nazywamy przekładniami. Jest ich podczas całego treningu aż 10.
METODA GIER I SYMULACJI:
Gry szkoleniowe są silnikiem treningu LIDER W ZMIANIE. W grach uczestnicy realnie doświadczają zmiany, jej wyzwań, oporu, dyskomfortu, trudności współpracy w zespole. Angażując się w grę, automatycznie odtwarzają mechanizmy, reakcje i postawy, którym podlegają w rzeczywistości. Dzięki temu mogą je szczegółowo i w sposób kompleksowy przeanalizować, wyciągnąć wnioski i uczyć się na błędach i sukcesach.
Szczególnie polecany dla:
- Menedżerów średniego i wyższego szczebla, którzy odpowiadają za wdrażanie zmian i przewodzenie zespołom w dynamicznym otoczeniu.
- Liderów projektów transformacyjnych – w szczególności w obszarach innowacji, HR, digitalizacji, ESG lub strategii.
- Osób aspirujących do ról przywódczych w kontekście zarządzania zmianą i rozwoju kultury organizacyjnej.
- Przedsiębiorców, którzy chcieliby szybciej osiągać satysfkacjonujące rezultaty planowanych przekształceń swoich biznesów
Jest to szkolenie dla tych, którzy chcą skutecznie wprowadzać zmiany, inspirować ludzi i zwiększać odporność organizacyjną.
MODUŁ I. DZIEŃ 1.
JA – ZROZUMIEĆ SIEBIE PODCAS ZMIANY
Celem tego modułu jest przede wszystkim poznanie swoich reakcji na zmianę i skonfrontowanie ich z reakcjami innych uczestników.
W TEJ CZĘŚCI TRENINGU UCZESTNICY:
- Definiują wyzwanie, nad którym będą pracować podczas treningu
- Dzielą się swoimi skojarzeniami związanymi ze zmianą
- Poznają krzywą zmiany na poziomie indywidualnym i rozumieją specyficzne cechy każdej fazy zmiany. W efekcie widzą siebie i innych w całym procesie i na jego poszczególnych etapach
- Autodiagnozująswoje podejście do zmiany i reakcje w sytuacjach chaosu, niepewności tak, aby lepiej rozumieć i świadomie zarządzać nimi w pracy
- Rozumieją źródła oporuwobec zmian i osobiste jego przejawy, otrzymując narzędzie do dalszej, indywidualnej pracy nad ich przezwyciężeniem
- Wypracowują listę dobrych praktyk, które pomagają w zmianie przejść od frustracji do zaangażowania. Dzielą się sposobami z innymi uczestnikami
- Doświadczają metod zarządzania swoimi emocjami (m.in. technik relaksacyjnych), aby bardziej świadomie nimi zarządzać
Osią analizy jest gra BARNGA, która ilustruje typowe dla procesu zmiany wyzwania. Dzięki rozgrywce uczestnicy lepiej rozumieją mechanizm krzywej zmiany i towarzyszące jej uczucia.
- Poznają fazy zmiany przez które przechodzi zespół tzw. Koło podróży zespołu przez zmianę
- Poznają główne zadanie lidera w każdej fazie, a także szczegółową Listę Działań Lidera, które pozwalają zespołowi zaangażować się w zmianę, sprawnie przez nią przejść i utrwalić efekty zmiany
- Poprzez studia przypadków znanych w świecie liderów, a także przykładów z własnej organizacji czerpią inspirację co do konkretnych działań liderów w zmianie
- Skanują swój zespół identyfikując 3 poziomy oporu i przygotowując strategie na przezwyciężanie go
- Diagnozują fazę, w której jest teraz ich zespół, identyfikują swoje główne zadanie, wybierają i operacjonalizują działanie, którego wdrożenie po treningu ma przynieść jakościową różnicę w przewodzeniu zespołowi. Działanie to nazywamy lewarem.
W krótkiej grze SIŁA ZAŁOŻEŃ uczestnicy konfrontują się z założeniami, jakie robią na temat możliwych rozwiązań problemów, ograniczającymi ich schematami myślenia i działania – swoimi i innych.
MODUŁ II. DZIEŃ 1.
LUDZIE –CZYLI ZROZUMIEĆ ZESPÓŁ W ZMIANIE
Celem tej części treningu jest wyposażenie liderów w narzędzia, które pozwalają im dopasować rozwiązania, działania i komunikację w zespołach do poszczególnych etapów procesu zmiany. Rozwijają oni umiejętność angażowania zespołu, adekwatnie do każdej jej fazy (model Russel&Russel).
DZIEŃ 2
MODUŁ III.
ORGANIZACJA – CZYLI ZARZĄDZANIE ZMIANĄ JAKO PROCES BIZNESOWY
Celem tej części treningu jest zrozumienie zmiany na poziomie organizacyjnym. Liderzy widzą wyzwania zarządzania zespołem w zmianie w szerszym kontekście rynkowym i biznesowym. Uczą się innowacyjnego myślenia, podejmowania ryzykownych decyzji i wywierania pozytywnego wpływu na zmianę w całej organizacji.
- Poznają i rozumieją konsekwencje biznesowe rezygnacji przez firmy ze zmian (m.in. innowacyjnych) w oparciu o studia przypadków i proces zmiany biznesu od innowatora do marudera.
- Analizują i identyfikują procesy i mechanizmy poznane w poprzednich częściach treningu, zdobywając w ten sposób biegłość w poruszaniu się po krzywej zmiany i fazach zmiany, a także w identyfikowaniu oporu.
- Rozwijają umiejętność wywierania wpływu w organizacji, w oparciu o matrycę interesariuszy zmiany
- W oparciu o model 4MAT trenują umiejętności komunikowania zmiany w organizacji
- W formule Targów Konsultantów uczestnicy podejmują zobowiązanie CO I JAK wdrożą po treningu w praktyce zarządzania zespołem, aby ten zaangażować w proces zmian
- Poznają pojęcie filtrów i koncepcję braci Heath, dzięki czemu mogą skuteczniej angażować ludzi w zmianę
W czasie rozgrywki symulacji biznesowej autoKOREKTA uczestnicy działają na konkurencyjnym, zmiennym rynku. Muszą się dopasować i zmieniać po to, aby organizacja mogła rozwijać się i osiągać sukcesy. Praktykowanie w grze różnych form zmian – od technologicznych, po procesowe i wewnętrzne, pozwala uczestnikom świadomie funkcjonować na trzech poziomach: indywidualnym, zespołowym i organizacyjnym.
Gry i narzędzia wykorzystywane w treningu "Lider w Zmianie"
MODUŁ I: BARNGA
BARNGA
MODUŁ II: SIŁA ZAŁOŻEŃ
SIŁA ZAŁOŻEŃ
MODUŁ III: AUTOKOREKTA
AUTOKOREKTA
REKOMENDOWANI EKSPERCI
Chcesz dowiedzieć się więcej o sobie i swojej organizacji w zmianie?
Wypełnij formularz i daj nam się poznać!