Spotkanie liderów – „Strategia na rozdrożu: Nowe kierunki planowania”
26 września 2024 roku organizujemy kolejne spotkanie liderów.
Tym razem chcemy porozmawiać o strategii w zmiennych, nieprzewidywalnych czasach.
„Potrzebujemy więcej myślenia strategicznego, a mniej planowania” – apeluje Henry Mintzberg, profesor zarządzania w INSEAD.
Obserwujemy, jak stare myślenie o planowaniu strategicznym przestaje pasować do dynamicznej rzeczywistości. Wizja i strategiczny kierunek stały się priorytetowe wobec sztywnych planów. Ale czy jesteśmy na to gotowi?
To spotkanie jest dla Ciebie, jeśli:
- Jesteś liderem i szukasz inspiracji w obszarze wdrażania strategii, angażowania interesariuszy, przekuwania wizji w realistyczne plany.
- Chcesz włączyć się w pomaganie Stowarzyszeniu Wiosna w budowaniu kierunków strategicznych i konkretnych rozwiązań.
- Chcesz i możesz poświęcić 4 godziny na pracę w interdyscyplinarnym gronie: podzielić się doświadczeniami korporacyjnymi, organizacyjnymi lub wdrażania ambitnych projektów i angażowania ludzi do zmian.
Spotkanie rozpoczniemy od dyskusji panelowej z ekspertkami i ekspertami, którzy w różnych branżach i kontekstach zajmują się budowaniem i wdrażaniem strategii.
Tematy panelu:
-
- Czy w pędzącym świecie BANI, VUCA – planowanie strategiczne ma jeszcze sens?
- Czy kaskadowanie zmian i decyzji jest w tym tempie wykonalne?
- Jak przekuć wizję w plan działania?
- Jeśli nie XX-wieczne planowanie strategiczne, to co dalej?
SOCIAL IMPACT*, czyli myślenie strategiczne w działaniu.
Druga część spotkania to symulacja Time Machine, doświadczenie angażującej techniki zespołowego budowania ambitnej wizji, poprzez uruchomienie myślenia strategicznego w różnorodnym zespole. Użyjemy jej, aby zbiorowym doświadczeniem wesprzeć tegorocznego stypendystę Game Changers Academy – Stowarzyszenie Wiosna**. Autor tej metody, Scott Cochrane, sięgnął do naszej odwagi w myśleniu o przyszłości. Dzięki odkryciom neuronauki ułatwił zdjęcie ograniczeń i blokad z naszego systemu myślenia, wynikających z przekonań czy zastanej sytuacji. Tak właśnie działa technika Time Machine. Stworzymy razem angażujące, inspirujące i sensowne społecznie doświadczenie, które najlepiej działa w różnorodnym zespole liderów i ekspertów z różnych organizacji i światów. Uruchamiając i trenując myślenie strategiczne, mamy szansę wesprzeć Stowarzyszenie Wiosna w wypracowaniu nieoczywistych rozwiązań i inspirujących wizji. “Najskuteczniejsze strategie są wizjami, nie planami” – powiada Henry Mintzberg. Po raz kolejny, w ramach programu GCA Social Impact wspólnie popracujemy nad konkretnym wyzwaniem jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce. Po symulacji zaprosimy na drobny poczęstunek, networking i wymianę myśli w kuluarach.
Przybliżona agenda Spotkania
9.00 Start rejestracji i poranna kawa
9.30 Panel dyskusyjny
10.45 Krótka przerwa kawowa
11.00 start Warsztatu Time Machine
14.00 Omówienie i krótkie podsumowanie
15.30 Poczęstunek i networking
-
Formularz rejestracyjny:
- Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Wymagana rejestracja i pomyślna werfikacja. Potwierdzenia udziału zostaną wyslane nie później niż 7dni przed wydarzeniem.
- Game Changers Academy – SOCIAL IMPACT*
- To coroczna inicjatywa, w której łączymy siły, by wesprzeć wybraną organizację pozarządową zajmującą się systemowo i na dużą skalę rozwiązywaniem społecznych wyzwań. Dotychczas Game Changers Academy ufundowało aż 9 stypendiów dla przedstawicieli sektora non-profit, a sesje GCA Social Impact zorganizujemy po raz piąty. W poprzednich latach wspieraliśmy m.in. IP Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka i obszar zdrowia publicznego – w efekcie powstała Fundacja KIDS – Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali. W 2021 roku pracowaliśmy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (relacja tutaj), skupiając się na zagadnieniu upowszechniania standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Rok 2022 poświęciliśmy kwestiom klimatycznym, wspierając zespół jednej z organizacji międzynarodowych, ONZ – konkretnie inicjatywy UN Global Compact Polska. W 2023 roku na tapet wzięliśmy wyzwanie fundacji zajmującej się edukacją i budowaniem mądrej szkoły – Centrum Edukacji Obywatelskiej.
- Stowarzyszenie Wiosna**
- Stowarzyszenie WIOSNA to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce – organizator takich projektów, jak Szlachetna Paczka czy Akademia Przyszłości.
Wiosna koordynuje szereg projektów systemowych realizowanych w skali ogólnopolskiej. Tworzy ich założenia i metodologię, systemy zarządcze, informatyczne, komunikacyjne, szkoleniowe, logistyczne. Dzięki standaryzacji rozwiązania są wdrażane w całej Polsce i pozwalają zaangażować w pomaganie setki tysięcy osób. Inicjatywy Stowarzyszenia odpowiadają na bieżące potrzeby i wyzwania społeczne.
Projekty Wiosny oparte są głównie o pracę wolontariuszy oraz wsparcie finansowe darczyńców indywidualnych i biznesowych. - Akademia Przyszłości od 2003 r. pomaga Dzieciom, które w siebie nie wierzą, mają niską samoocenę. To bezpieczna, twórcza przestrzeń, w której Dziecko spotyka się z drugim człowiekiem, dorosłym, który chce mu poświęcić swój czas i uwagę, być dla niego mądrym towarzyszem.
Akademia Przyszłości opiera się na połączeniu Darczyńców, Wolontariuszy i beneficjentów programu, czyli Dzieci. Darczyńcy fundują indywidualny Indeks Sukcesów dla wybranego Dziecka, wspierając w ten sposób rozwój Akademii. Dzięki trwającym podczas roku szkolnego cotygodniowym, indywidualnym zajęciom z osobistym tutorem-wolontariuszem Dzieci otwierają się na świat, zyskują nową perspektywę i nabierają pewności siebie.
Akademia Przyszłości z projektu o charakterze lokalnym rozrosła się do skali ogólnopolskiej i jest dziś obecna w ponad 200 szkołach w ok. 60 miastach w całej Polsce, w każdej edycji pomaga ok. 2 tys. Dzieci. - Więcej o Stowarzyszeniu tutaj https://www.wiosna.org.pl/o-nas/
Stowarzyszenie Wiosna w programie GCA Master of Business Change reprezentuje Dyrektorka Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, Agnieszka Grzechnik.